Overall Winners

Copenhill/ Amager Bakke, B.I.G Architects

Capsule Hostel and Bookstore in Qinglongwu, Atelier tao+c

Silo City, Studio V Architecture

Al Fay Park, SLA Architects

Temporary Housing Pavilion for Health Workers, Revolution

Scion Innovation Hub, Te Whare Nui o Tuteata, RTA Studio and Irving Smith Architects

Majara Residency, ZAV Architects

Maggie's Leeds, Heatherwick Studio

Ariake gymnastics centre, NIKKEN SEKKEI LTD

Alto Douro Winery and Hotel, Atelier Sérgio Rebelo

Horizon Manila, by WTA Architecture and Design Studio.

2021 Category Winners

Winner: North Wing, Rigshospitalet, Copenhagen, Link Arkitektur and 3XN with Nickl & Partner and Kristine Jensens Tegnestue

Highly Commended: Zayed Centre, Great Ormond St, Stanton Williams

Winner: Scion Innovation Hub, RTA Studio + Irving Smith

Highly Commended: Isttaniokaksini / Science Commons, KPMB/Stantec

Winner: The Post Building, Allford Hall Monaghan Morris

Highly Commended: Harbord Diggers Club, Architectus + CHROFI + JMD Design

Winner: Capsule hostel and bookstore in village qinglongwu, Atelier tao+c

Highly Commended: Fenix 1, Mei architects

Winner: OLDERFLEET, Grimshaw

Highly Commended: LEEZA SOHO, Zaha Hadid Architects

Highly Commended: KORAM CERAM, Hooba Design Group

Winner: Coppenhill/ Amager Bakke, B.I.G.

Highly Commended: Zhejiang Perfect Production Factory, line+ & gad

Winner: Niijima Chapel, Tezuka Architects

Highly Commended: Basuna Mosque, Dar Arafa Architecture

Winner: New Alley – Old Story, Shanghai Urban Architecture Design Co Ltd

Highly Commended: Cloch D’Or, Fabeck Architecture – Schemel Wirtz Architectes Associés

Winner: Ken Rosewall Arena Redevelopment, Cox Architecture

Highly Commended: New Clark City ATHLETICS STADIUM, BUDJI+ROYAL Architecture+Design

Highly Commended: ARIAKE GYMNASTICS CENTRE, NIKKEN SEKKEI LTD + Shimizu Corporation

Winner: Moynihan Train Hall, Skidmore, Owings & Merrill

Highly Commended: Park & Ride Parking facility Nantes, IDOM

Winner: Terra – The Sustainability Pavilion, Dubai Expo 2020, Grimshaw

Highly Commended: Penguin Parade Visitor Centre, TERROIR

Winner: Kirkkonummi Library, JKMM Architects

Highly Commended: Microlibrary Warak Kayu, SHAU

Winner: Phoenix Central Park, Durbach Block Jaggers / John Wardle Architects

Highly Commended: Microlibrary Warak Kayu, SHAU

Highly Commended: Buhais Geology Museum, Hopkins Architects

Winner: RAAS CHHATRASAGAR, STUDIO LOTUS

Highly Commended: Hylla Cloudfall Lounge, gad

Winner: SKY HOUSE, MIA Design Studio

Highly Commended: Sabzevar Arc House, FMZD (Farshad Mehdizadeh) + MARZ

Winner: Coopworth, FMD Architects

Highly Commended: Villa Mandra

Highly Commended: SAND HOUSE, studio mk27

Winner: Holme Apartments, John Wardle Architect

Highly Commended: CASA JARDIN ESCANDON, CPDA ARQUITECTOS

Winner: Fortitude Valley State Secondary College, Cox Architecture and Thomson Adsett

Highly Commended: Interweave Building, Buensalido Architects

Winner: Revitalizing Kazan's Prime Waterfront, Turenscape

Winner: Impression of Railway, S.D. Atelier Design & Planning

Winner: Al Hosn Masterplan, DCT + CEBRA Abu Dhabi, Department of Culture and Tourism - DCT + CEBRA ABU DHABI

Winner: Xuhui Runway Park, Sasaki Winner: Niederhafen River Promenade, Zaha Hadid Architects

Winner: Al Fay Park, SLA Architects

Highly Commended: Sydney Park Water Re-Use, Turf Design Studio & Environmental Partnership

Highly Commended: Jiading Central Park, Sasaki

Winner: Deep form of designed nature: Sanya Mangrove Park, Turenscape

Winner: From a Concrete Riverbank to a Vibrant Riverfront Parky, ECOLAND Planning and Design Corp. / Sichuan Provincial Architectural Design and Research Institute CO.,LTD.

Winner: Path of the Forest, Roques Blanques Park Cemetery, BATLLE I ROIG ARQUITECTURA SLP

Winner: Koper Central Park, ENOTA d.o.o.

Winner: Sunderland High Street West, Faulkner Brown Architects

Winner: SAWA, Mei architects and planners

Highly Commended: Leigh & Orange Limited, InnoCell

Winner: Shahgholi Villa, FMZD

Highly Commended: "NextOffice" Studio of architectural research and design, Inter-pier Project (Sirkooh Villa)

Highly Commended: Omer Arbel Office, 91.1

Winner: Replant- Inclusive waste to Energy Plant and Recycling Park Concept, 70F architecture

Highly Commended: Shenzhen Qianhai Telecommunication Center, schneider+schumacher

Winner: Nantou Old Town Renovation Project, Wancheng Urban Design Research Co., Ltd & Value Design and Consultants Co., Ltd

Highly Commended: Hayle Harbour, Feilden Clegg Bradley Studios

Winner: Revitalising rural communities, Verform

Winner: təməsew̓txʷ Aquatic and Community Centre, hcma

Highly Commended: Kick for All, RISE

Winner: JANNAT MASJID, Design & more international

Highly Commended: Second Nature at Mount Vernon, Park + Associates

Highly Commended: Zayed National Museum – Abu Dhabi, Department of Culture & Tourism Abu Dhabi

Winner: Silo City, STUDIO V Architecture

Winner: No.2 Grinding Wheel Factory Cultural Creative Park, CCDI GROUP (Shenzhen)

Highly Commended: The Whale, Dorte Mandrup

Winner: Music Campus Myanmar, MLKK Studio

Highly Commended: Kambala Sport, Wellbeing and Senior learning precinct, Allen Jack + Cottier Architects

Winner: Haxton ‘Saving Main Street’ (Emergency Hospital), HDR

Highly Commended: School of Medicine, MQA

Winner: Douro Winery, Atelier Sergio Rebelo

Highly Commended: La Reserve, SAOTA

Winner: Atlassian Headquarters, SHoP Architects + BVN Architecture, with SE’s Eckersley O’Callaghan

Highly Commended: EDGE London Bridge, Pilbrow & Partners

Highly Commended: Total Environment Business Park, Shinbanee & Kamal Architects

Winner: Maison d’Italie, Studio Razavi

Highly Commended: New Asia College Student Dormitory, The Chinese University of Hong Kong, PangArchitect